Darmowa dostawa od 299 zł !

Odzież chroniąca przed słońcem (ubrania UV) – co to właściwie jest?
2.jpg

Odzież chroniąca przed słońcem, powszechnie nazywana odzieżą UV lub odzieżą z filtrem UV, to ubrania blokujące szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Najbardziej popularne to koszulki UV, stroje kąpielowe UV (UPF 50+) czy kapelusze UV i czapki UV. Blokada promieniowania możliwa jest dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii przy produkcji materiałów, z których robiona jest odzież UV, polegających głównie na tkaniu włókien bardzo ciasno (im ciaśniejszy splot, tym mniej promieni będzie w stanie przedostać się przez tkaninę) oraz wykorzystaniu materiałów naturalnie rozpraszających znaczną część promieniowania słonecznego. Zapewnienie skutecznej ochrony przed słońcem przez ubrania UV jest możliwe bez użycia jakichkolwiek substancji chemicznych.

Wszystkie materiały, z których zrobione są oferowane przez nas ubrania UV były testowane laboratoryjnie przez odpowiednie jednostki badawcze na całym świecie i otrzymały kategorię UPF 50+, tzn. zostało potwierdzone, że blokują 98% szkodliwego promieniowania UVA i UVB. Jeśli na metce znajduje się oznaczenie UPF 50+ możesz mieć pewność, że Ty i Twoi najbliżsi, którzy założą odzież z taką metką, będą chronieni przed poparzeniami i uszkodzeniami skóry.

Odzież UV to nie jest towar luksusowy, to konieczny element garderoby, jeśli chcemy chronić siebie i swoja rodzinę przed niebezpiecznymi konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na słońce, w tym nowotworami skóry. Oferowane przez nas ubrania UV (koszulki z filtrem UV, kombinezony UV, stroje kąpielowe UV, kostiumy kąpielowy UPF 50+, kapelusze UV, czapki z filtrem UV) nie tylko zapewniają niezbędną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, lecz mają również wiele innych zalet. Są oddychające, szybkoschnące i elastyczne, dlatego nadają się do wielu aktywności na świeżym powietrzu, w tym do zabawy w wodzie i sportów wodnych. Część z nich ma casualowy styl, dlatego sprawdzi się idealnie nie tylko w plażowych stylizacjach.

Ubrania UV - kiedy i dla kogo?

Krótka odpowiedź brzmi: im częściej, tym lepiej oraz dla każdego.

Warto pamiętać, że promieniowanie ultrafioletowe przenika przez chmury, więc nawet jak wydaje nam się, że „słońca nie ma”, to szkodliwe promieniowanie dociera do naszej skóry. W cieniu również nie mamy 100-procentowej ochrony, ponieważ promienie odbijają się od piasku, trawy czy wody. Dodatkowo, promienie UVA mają takie same nasilenie niezależenie od pory dnia (w dzień) i pory roku, dlatego należy się przed nimi chronić nie tylko w największe upały.

Najbardziej narażone na wystąpienie negatywnych skutków promieniowania UV są dzieci, ponieważ ich skóra jest cieńsza i delikatniejsza niż dorosłych. Oprócz tego smarowanie kremem do opalania maluszków przed ukończeniem 6 miesiąca życia nie jest zalecane. Poparzenia słoneczne z okresu dzieciństwa stanowią najczęstszą przyczynę pojawienia się raka skóry na późniejszym etapie życia. Ponadto, dzieci i młodzież są szczególnie narażeni na szkodliwe działanie promieni UV, gdyż blisko 25% czasu spędzonego na słońcu w całym życiu przypada na okres przed 18-tym rokiem życia. Dlatego to właśnie dzieci powinny jak najczęściej nosić ubrania UV. Warto zakładać dzieciom koszulki UV z długim rękawem w upalne dni, gdy długo będą aktywne na słońcu i czapki UV lub kapelusze UV.

Dorośli są wprawdzie mniej narażeni na szkodliwe skutki działania słońca, ale nie zapominajmy, że nowotwory skóry mogą pojawić się w każdym, również relatywnie młodym wieku, a każda nadmierna ekspozycja na słońce powoduje nieodwracalne zmiany w skórze i zwiększa ryzyko raka. To właśnie czerniak jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w wieku 25-35 lat. Musimy więc chronić nie tylko swoje dzieciaki, ale również siebie. Dzięki noszeniu odzieży UV zminimalizujesz ryzyko wystąpienia nowotworu skóry i spowolnisz proces starzenia się skóry (eksperci szacują, że 90% efektów starzenia się skóry jest wywołana ekspozycją na słońce).

Osoby z ciemną karnacją, chociaż mają więcej melaniny naturalnie chroniącej przed słońcem niż osoby o jasnej karnacji, również są narażone na uszkodzenia skóry wywołane słońcem i ryzyko pojawienia się raka skóry, którego w ich przypadku łatwiej jest przeoczyć (Bob Marley zmarł w wieku 36 lat na raka skóry stopy, który rozwijał się niezdiagnozowany przez kilka lat).


Czy zwykłe ubrania zapewniają wystarczającą ochronę przed promieniowaniem UV?

Krótka odpowiedź brzmi: NIE. Bawełniane letnie ubrania nie chronią wystarczająco przed słońcem, ponieważ przepuszczają większość szkodliwego promieniowania UV i w ten sposób dociera ono do naszej skóry, komórek i DNA. Sucha, biała, bawełniana koszulka ma stopień ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) na poziomie średnio 5-7. Gdy koszulka jest mokra, poziom ochrony spada do 3. Natomiast wszystkie oferowana przez nas ubrania UV mają filtr (UPF) 50+, co oznacza, że blokują 98% szkodliwego promieniowania UV, także gdy są mokre. Zakładając na plaży bawełnianą koszulkę wydaje nam się, że jesteśmy chronieni przed słońcem. To założenie jest niestety błędne. Bawełniana koszulka wprawdzie zapobiegnie poparzeniu skóry, ale nie zablokuje szkodliwego promieniowania UV. Dlatego na plażę zakładamy koszulkę z filtrem UV (UPF50+).

Ubrania UV – dlaczego są lepsze niż kremy z filtrem?

Po pierwsze, nosząc ubrania z filtrem UPF 50+ mamy 100% pewność, że do skóry osłoniętej takimi ubraniami nie dotrze 98% szkodliwych promieni słonecznych. Ubranie, w przeciwieństwie do kremu z filtrem, nie ściera się, nie jest używane w za małej ilości i nie wymaga ponownej, regularnej aplikacji. Ponadto, zachowuje właściwości ochronne również w wodzie, nie zmywa się jak krem do opalania. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że chemiczne kremy z filtrem, które zmywają się podczas kąpieli, zanieczyszczają morza, jeziora i oceany i niszczą rafy koralowe. Ubranka UV są idealne dla dzieciaków, które standardowo nie przepadają za smarowaniem, a są najbardziej narażone na skutki szkodliwego promieniowania. Załóż swojemu maluchowi kombinezon UV z długim rękawem i czapkę UV lub kapelusz UV z dużym rondem, ciesz się słońcem razem z nim i zapomnij o uciążliwym smarowaniu całego ciała. Do posmarowania zostanie tylko buźka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium