Darmowa dostawa od 299 zł !

Dlaczego należy się chronić przed słońcem?
4.jpg

Wszyscy lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu w słoneczne dni, a na wakacje często wybieramy kraje z „gwarantowaną” pogodą. Słońce niewątpliwe ma na nas korzystny wpływ – poprawia nastrój i uruchamia produkcję witaminy D. Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że promieniowanie słoneczne jest równocześnie szkodliwe, gdyż uszkadza skórę, komórki i znajdujące się w nich DNA, co w konsekwencji może doprowadzić do nowotworu skóry. Ponieważ skóra dzieci jest cieńsza i delikatniejsza niż dorosłych, dzieci są bardziej narażone na wystąpienie negatywnych skutków promieniowania UV. Poparzenia słoneczne z okresu dzieciństwa stanowią najczęstszą przyczynę pojawienia się raka skóry na późniejszym etapie życia. Dlatego musimy zapewnić naszym dzieciom niezbędną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV zawsze, gdy przybywają na słońcu, nie tylko podczas plażowania.

Jakie metody ochrony przed słońcem należy stosować?

O czym powinieneś pamiętać w zakresie ochrony przez słońcem? Poniżej kilka rad, których stosowanie pozwoli Ci bezpiecznie cieszyć się słońcem.

  • Zakładaj ubrania UV. Jest to najwygodniejsza forma ochrony przed promieniowaniem UV. Skóra zakryta odzieżą UV jest w pełni chroniona przed słońcem. Które ubranko UV wybrać? Koszulkę UV, kombinezon UV, a może strój kąpielowy UV? To od Ciebie zależy, które ubranko UV wybierzesz. Pamiętaj jednak, że im większa część ciała będzie osłonięta przed słońcem, tym lepiej. Warto więc rozważyć wybór kombinezonu UV z długimi rękawami, czy koszulki UV z długim rękawem. Dodatkowo, obowiązkowo nakrycie głowy: czapka z filtrem UV lub kapelusz UV.
  • Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych chroniących oczy przed promieniowaniem UV (w naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych dla dzieci blokujących w 100% promieniowanie UV).
  • Na odkryte partie ciała aplikuj krem z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej nie mniejszym niż SPF 30, a dla dzieci SPF 50, smarowanie rozpocznij 20 minut przed wyjściem na słońce, a następnie powtarzaj co 2 godziny i dodatkowo po wyjściu z wody. Według dermatologów, aby dobrze posmarować całe ciało, powinniśmy użyć kremu w ilości odpowiadającej trzem łyżkom stołowym.
  • Unikaj długiego przebywania na słońcu w godzinach 10-15, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Schowaj się czasem do cienia (aczkolwiek pamiętaj, że cień nie daje 100-procentowej ochrony, ponieważ promienie odbijają się od piasku, trawy czy wody).
  • Nie doprowadzaj do poparzeń słonecznych.
  • Pij duże ilości wody przebywając na słońcu, aby uniknąć odwodnienia.
  • Najlepiej zrezygnuj całkowicie z opalania (również w solarium, którego lampy emitują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe).
  • Profilaktycznie raz w roku zgłoś się do dermatologa na badanie dermatoskopowe skóry (pieprzyków i innych zmiany skórnych), żeby wykluczyć bądź szybko rozpoznać zmiany mogące przeobrazić się w nowotwór. Obecnie dostępne są również urządzenia wideodermatoskopowe z oprogramowaniem umożliwiającym stworzenie indywidualnej „mapy zmian skórnych” całego ciała, pozwalające na monitorowanie ewolucji pieprzyków i innych zmian, wykrywanie nowo pojawiających się znamion oraz komputerową analizę struktury zmian skórnych. Stworzenie „mapy zmian skórnych” całego ciała obecenie oferują tylko prywatne przychodnie i klinki. Natomiast badanie wideodermatoskowe poszczególnych znamion, które lekarz dermatolog uzna za „podejrzane” wykonywane jest na NFZ w publicznych placówkach (np. w szpitalu MSWiA w Warszawie).

Czy opalanie się naprawdę jest szkodliwe?

Krótka odpowiedź brzmi: TAK. Opalenizna nie jest czymś naturalnym. Jest efektem ingerencji słońca w produkcję melaniny, czyli pigmentu, który odpowiada za kolor naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu. Każda ekspozycja na słońce, to ekspozycja na promieniowanie UV, które uszkadza skórę, komórki i DNA nawet, gdy skóra nie jest poparzona. Oprócz tego opalanie prowadzi do przedwczesnego starzenia, powstawania zmarszczek i przebarwień. Opalanie można porównać do przechodzenia przez ruchliwe skrzyżowanie w godzinach szczytu z opaską na oczach. Na pewno ktoś zostanie poszkodowany. Nie chcemy, żebyś Ty był tym kimś. Jeżeli bardzo zależy Ci na opaleniźnie, samoopalacz będzie zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium